Bezpečnostné zastávky sa všeobecne považujú za „dobrý potápačsky zvyk“ a sú integrálnou súčasťou väčšiny potápačských tabuliek. Dôvody prevádzať bezpečnostnú zastávku zahŕňajú zníženie subklinickej dekompresnej choroby, zníženie mikrobublín, kontrola výstupu a orientácie pred vynorením.
V Suunto potápačských počítačoch nájdete tri rozdielne typy bezpečnostných zastávok: Doporučená bezpečnostná zastávka, Povinná bezpečnostná zastávka a Hlboké zastávky.
Pri každom ponore, ktorý je hlbší ako 10 m, je ponúknutá 3 minútová Doporučená bezpečnostná zastávka. Neprerušené porušovanie rýchlosti výstupu vedie k Povinnej bezpečnostnej zastávke. Ak sú aktivované Hlboké zastávky, vypočítavajú sa iba tieto. Dĺžka doporučenej hlbokej zastávky je označovaná v sekundách.
S každým ponorom hlbším ako 10 m, prístroj zadá 3 minúty pre odpočítavanie Doporučenej bezpečnostnej zastávky, ktorá sa má previesť v rozsahu hĺbky 3 – 6 m. Na displeji v strede obrazovky namiesto bezdekompresného času sa zobrazí STOP značka a 3 minúty pre odpočítavanie smerom dole.
Doporučená bezpečnostná zastávka, ako to vychádza so samotného názvu, je doporučená. Ak sa ignoruje, neobjaví sa žiadna penalizácia na následnom povrchovom intervale a následných ponoroch.
Ak sa neustále prekračuje rýchlosť výstupu 10 m/min. na viac ako 5 sek., predpokladá sa tvorenie a rast mikro bublín, a to viac ako pripúšťa dekompresný model. Suunto RGBM dekompresný kalkulačný model reaguje na túto situáciu pridaním Povinnej bezpečnostnej zastávky k ponoru. Čas Povinnej dekompresnej zastávky bude závisieť na vážnosti prekročenia výstupovej rýchlosti. Na displeji sa objaví značka STOP a ak dosiahnete zónu hĺbky medzi 6 m – 3 m, objaví sa aj značka CEILING, horná hranica hĺbky a vypočítaný čas bezpečnostnej zastávky. V danej hĺbke by ste mali zotrvať pokiaľ sa z displeja nestratí varovanie Povinnej bezpečnostnej zastávky. Celkový čas Povinnej dekompresnej zastávky závisí na vážnosti prekročenia rýchlosti výstupu a vždy v sebe zahŕňa 3 minútu času Doporučenej bezpečnostnej zastávky.
Akonáhle sa objaví varovanie Povinnej bezpečnostnej zastávky, nesmiete sa vynoriť plytšie ako 3 m. Ak vystúpite vyššie ako je horná hranica Povinnej bezpečnostnej zastávky, objaví sa šípka smerujúca dole a ozve sa nepretržité pípanie. Mali by ste okamžite zostúpiť na alebo pod hornú hranicu hĺbky Povinnej bezpečnostnej zastávky. V prípade, že kedykoľvek počas tohto ponoru situáciu napravíte, nebude to mať žiadny vplyv na dekompresný výpočet pre nasledujúce ponory.
Ak pokračujete v porušovaní Povinnej bezpečnostnej zastávky, ovplyvnite tým model tkanivovej kalkulácie a prístroj skráti prístupné bezdekompresné časy pre váš nasledujúci ponor. Po takejto situácii sa doporučuje predĺžiť povrchový interval pred nasledujúcim ponorom.
Niektoré Suunto potápačské modely umožňujú užívateľovi vybrať si algoritmus hlbokých zastávok namiesto tradične doporučenej bezpečnostnej zastávky. Hlboké zastávky sú dekompresné zastávky, ktoré sa prevádzajú hlbšie ako tradičné zastávky s cieľom minimalizovať tvorenie mikrobublín a excitáciu.
Suunto RGBM model vypočítava hlboké zastávky opakovane, umiestňujúc prvú zastávku približne v polovici medzi maximálnou hĺbkou a hornou hranicou zastávky. Po zotrvaní na prvej hlbokej zastávke, bude ponúknutá ďalšia hlboká zastávka v polovici k hornej hranici zastávky a tak ďalej, kým sa nedosiahne hladina. Dĺžka hlbokej zastávky sa môže nastaviť na 1 alebo 2 minúty.